University of Wisconsin-River Falls

UW-RF Home > University Communications Home > This Month's News Releases

University Communications

For more information contact mark.a.kinders@uwrf.edu or brenda.k.bredahl@uwrf.edu.

Some 900 Students Participate in Ag Tech Contest

By Kendra Knutson
APRIL 16. 2007--More than 900 students from 62 different high schools and middle schools participated in the 48 th annual Agricultural Technology Contest held at the College of Agriculture, Food and Environmental Sciences at the University of Wisconsin-River Falls on March 31. Students arrived on campus bright and early in order to begin the competition at 8:30 a.m. They were able to participate in several different areas of interest covering many agricultural topics.  

The contest categories included: agricultural communications, agricultural mechanics, agronomy, dairy cattle evaluation, farm business management, floriculture, food science and technology, forestry, horse evaluation, livestock evaluation, nursery/landscape, small animals, soils, and wildlife. In addition to these, this year's contest introduced a new horticulture category for middle school students. The contest also featured an invitational crops show and power tool drag racing.  

Several UWRF student agriculture organizations helped make the event a success as they worked hard to organize and stage the event. Dairy club members clipped dairy cattle the evening before the event, while others listened to oral reasons during the animal evaluations and still others administered the written exams.

"The Agricultural Technology Contest is a college-wide effort," said Fay Westberg, academic department associate in the Agricultural Education Department, "Students from a majority of the CAFES student organizations volunteer to assist with the contests as well as faculty from all CAFES departments. The Agricultural Education Department handles the overall coordination of this event."

After completing their individual contests, the students were invited to an luncheon and entered in a drawing for door prizes. The day concluded at 1p.m.  

Schools participating in the event included: Abbotsford, Alma, Amery, Arcadia, Athens, Auburndale, Bangor, Barron, Black River Falls, Blair-Taylor, Bloomer, Boyceville, Bruce, Cadott, Chippewa Falls, Clear Lake, Cochrane-Fountain City, Colby, Cornell, Cumberland, D.C. Everest (Weston), Eau Claire Memorial, Edgar, Eleva-Strum, Ellsworth, Elmwood, Fall Creek, Forest Lake Minn., Gale-Ettrick-Trempealeau, Glenwood City, Granton, Greenwood, Hudson Middle School, Independence, Lincoln ACHM (Alma Center), Loyal, Luck, Marathon, Marshfield, Medford, Melrose- Mindoro, Menomonie, Meyer Middle School of River Falls, Mondovi, Mora Minn., Neillsville, New Richmond, Plum City, Prairie Farm, Rice Lake, River Falls, Shell Lake, Spooner, Spring Valley, St. Croix Central (Hammond), St. Croix Falls, Stanley Boyd, Stillwater Minn., Thorp, Tomah, Unity (Balsam Lake), Wausau, and Whitehall.

The top three teams in each category for the state qualifying events included: Agricultural Mechanics: 1. River Falls High School, 2. Barron, 3.Arcadia; Dairy Cattle Evaluation: 1. New Richmond High School, 2. St. Croix Central, 3. Colby High School; Floriculture: 1. Bloomer High School FFA, 2. Marshfield High School FFA, 3. Colby High School; Horse Evaluation: 1. Marshfield High School FFA, 2.   Mondovi High School, 3. River Falls High School; Livestock Evaluation: 1. Ellsworth High School, 2. Alma, 3. Fall Creek.    

Ten schools received Awards of Excellence based on their top 10 member scores from each team.   The winners were: 1. Bloomer, 2. Mondovi, 3. Barron, 4. Marshfield, 5. Granton, 6. Spring Valley, 7. Arcadia, 8. River Falls, 9. Elmwood, 10. Thorp.  

The top individual winner in each category is as follows: Agricultural Communications: Elliot Jennemen, Bloomer; Agricultural Mechanics: Justin Benson, River Falls; Agronomy: Trevor Prochnow, Menomonie; Dairy Cattle Evaluation: Erin Merritt, Menomonie; Farm Business Management: Dan Griesbach, Marshfield; Floriculture: McKinsey Seibel, Bloomer; Food Science & Technology: Abby Amundson, Barron; Forestry: Kyle Palmer, Stillwater; Horse Evaluation: Whitney Sandberg, Mondovi; Livestock Evaluation: Hannah Ruff, Alma; Middle School Horticulture: Tessara Ahlin, Hudson; Nursery & Landscape: Marissa Wildeck, D.C. Everest High School; Small Animals: Leah Riebe, Cumberland; Soils: Kyle Micek, Independence; Wildlife: Jon Runstom, Bruce.    

Clear Lake FFA was named "Top of the Crops" and won the Louis J. Greub Outstanding Forage Award in the 28 th annual Crops Invitational Contest.  

Jeff Reichert, Barron, had the "Most Creative" entry in the Power Tool Drag Race, which was won by Bloomer High School.

-30-


Last updated: Thursday, 22-Apr-2010 16:08:13 Central Daylight Time

 

University of Wisconsin - River Falls
410 South Third Street River Falls, WI USA 54022-5001 (715)425-3911
Copyright © 1995-2009 University of Wisconsin-River Falls