University of Wisconsin-River Falls

UW-RF Home > News Release Archive > Other News Releases From This Month

University Communications

News Source

UW-RF Crop Show Results

By Jenny Bjelland
UW-RF News Bureau

DEC. 3, 2004--The University of Wisconsin River Falls held the 19th Annual Crops Show and Contest on Oct. 27. Students were invited to enter into any of the 13 classes of 2004 production crops.

The classes included ear corn, oats, shelled corn, miscellaneous small grains, soybeans, legume hay, mixed legumes, grass hay, corn silage, haylage, any other Midwest crop, the longest ear of corn, and in honor of Halloween the best decorated pumpkin.

The contest gave students the opportunity to show off their homegrown crops, and also provided many students the opportunity to judge crops. Students in the corn and soybeans production class taught by UW-RF plant science Professor Steven Carlson and the forage crop production classes and taught by UWRF plant Science Professor Dennis Cosgrove, both judged and participated in the contest.

Cash prizes were awarded to the first through fifth place entries in each category. Winners from Wisconsin and Minnesota are listed below by hometown, including their majors and year in school.

WISCONSIN:
Auburndale- Jason Berdan, agronomy, senior, 3rd place legume hay, 5th place corn silage, 5th place haylage
Greenwood- Jeremy Olson, agronomy, sophomore,1st place grass hay, 2nd place ear corn, 2nd place legume hay, 3rd place soybeans, 3rd place haylage, 3rd place longest ear of corn, 4th place corn silage
Marshfield- Katie Gerlach, agricultural education, junior, 5th place best decorated pumpkin
Oshkosh- Lisa Kossel, agricultural education, junior, 3rd place best decorated pumpkin
Prairie Farm- Josh Bernecker, agricultural engineering technology, senior,1st place haylage, 1st place any other Midwest crop, 2nd place shelled corn, 2nd place soybeans, 2nd place corn silage
River Falls- Amanda Huppert, food science technology, sophomore, 1st place shelled corn, 1st place soybeans, 1st place decorated pumpkin, 1st place oats, 2nd place ear corn, 2nd place haylage, 2nd place longest ear of corn, 3rd place corn silage, 4th place legume hay; Dan Sitz, agronomy, sophomore, 1st place legume hay, 1st place miscellaneous small grains, 3rd place ear corn
South Wayne- Ashleigh Brummel, agricultural education, sophomore, 4th place best decorated pumpkin

MINNESOTA
Burnsville- Sarah Feda, pre-elementary education, senior, 2nd best decorated pumpkin
Dakota- Glen Groth, agronomy, senior, 1st place corn silage, 1st place longest ear of corn, 4th place ear corn, 4th place haylage

-30-

Last updated: Tuesday, 22-Jun-2010 16:21:18 Central Daylight Time

University of Wisconsin - River Falls
410 South Third Street River Falls, WI USA 54022-5001 (715)425-3911
Copyright © 1995-2009 University of Wisconsin-River Falls