University of Wisconsin-River Falls

News Source

Last updated: Saturday, 14-Mar-2009 19:11:01 Central Daylight Time

Students Place In Speech Tournament At UW-RF

March 5, 1999


Students from 16 high schools across western Wisconsin participated in the annual invitational speech tournament held at UW-River Falls Feb. 13.

The tournament comes in mid-forensics season while many students are looking to hone their speaking skills going into the state tournament in March.

"We're using the competition for educational purposes. Part of our departmental mission is to improve student oratory skills," said James Pratt, of the speech communications and theatre arts department at UW-RF.

High schools participating in the contest were: Alma, St. Croix Central, Elk Mound, Hudson, Spooner, DeSoto, Ellworth, Mondovi, New Richmond, Chippewa Falls, St. Croix Falls, Baldwin-Woodville, Stanley-Boyd, Turtle Lake, and Pepin.

Here are the individual winners in each category, listed by hometown:

Baldwin-Woodville: Jaclyn Wakeen, first in solo acting; Jeni Thompson, second in demonstration; Sara VandeBerg, second in oratory.

Chippewa Falls: Sarah Waterman, first in demonstration; Amber Hahn, second in the four-minute presentation; Ingrid Arneson, second in storytelling.

DeSoto: Natalie Walleser, first in extemporaneous; Shaun Sullivan, first in radio; Tracy Penkalski, third in moments in history.

Elk Mound: Margaret Grohn, first in poetry; Angela Hanson, third in prose.

Ellsworth: Melany Kearns, second in prose; Caroline Pflueger, third in public address; Wendy Weer, third in the four-minute presentation.

Holmen: Erica Fuss, second in farrago; "Softy," second in playacting; Melissa Henderson, second in solo acting; JoAnn Sheffer, second in special occasion; Josh Sanders, third in radio

Hudson: Bridget Reagan, first in moments in history; "Dave Barry's The 50's," third in group interpretation; Jane Keith, third in solo acting.

New Richmond: Sara Halle, first in oratory; Erica Roukema, first in public address; Jon Stefanek, second in moments in history; Sarah Stewart, third in farrago; "No Exit," third in playacting; Brad Kelly, third in poetry.

Pepin: Jessica Erickson, first in special occasion.

Spooner: "The Dark Lady of the Sonnets," first in playacting.

St. Croix Central: "Rulling the Road," and "Guide to Guys," took first and second respectively in the group interpretation; Jason Kenyon, second in radio.

St. Croix Falls: Shelly Hill, first in prose; Mary Palmer, first in farrago; Kristi Ingram, first in the four-minute presentation; Rachel Scharfenberg, first in storytelling and second in poetry; Angie Springer, second in public address; Amy Andrews, second in extemporaneous; Amanda Bessler, third in demonstration; Suzie Clercx, third in oratory; Krissa McKenzie, third in extemporaneous; Candi Leach, third in occasion.

Turtle Lake: Aaron Kasper, third in storytelling.


UP to Public Affairs Home Page
E-mail gif

To comment about this Web Site contact Mark Kinders@uwrf.edu

UWRF Home/Search