University of Wisconsin-River Falls

News Source

Last updated: Saturday, 14-Mar-2009 19:10:59 Central Daylight Time

March 5, 2000


High Schools Place in UW-RF Speech Tourney

Students from 21 high schools across western Wisconsin participated in the annual invitations speech tournament held at UW-River Falls Feb. 12.

Top honors went to Durand High School, Baldwin-Woodvile placed second, St. Croix Falls earned third, and Colfax won fourth place. The tournament comes in mid-forensic season while many students are looking to hone their speaking skills going into the state tournament in March. High schools participating in the contest were: Amery, Colfax, Durand, Prescott, River Falls, Somerset, McDonell, St. Croix Central, Elk Mound, Hudson, Spooner, DeSoto Ellsworth, Mondovi, New Richmond, Chippewa Falls, St. Croix Falls, Baldwin-Woodville, Turtle Lake, and Pepin.

Here are the individual winners in each category, listed by hometown.

Baldwin-Woodville: Jaclyn Wakeen, second in demonstration and third in solo acting; Kari Hoffman, second in farrago; Sarah VandeBerg, fourth in four minute and oratory; Hillary Nelson, second in oratory; Katie Monicken,third in oratory; group interpretation, third with "Annoyance", and in play acting; "Three Tall Women" received third.

Chippewa Falls: Jason Martell, fourth in extemporaneous; Amanda Beaudette, second in storytelling.

Colfax: "The Walls are White" received second in play acting; Jake Schulz, first in radio; Adrienne Tandberg, second in radio.

McDonell: first in play acting with "Jerry Finnegan's Sister"; Phil Hansen, third in extemporaneous.

DeSoto: Jensen Gillespie, fourth in solo acting.

Durand: Lori Bysong, first in oratory; Katie Schloeser, first in Poetry; Marci Brenner, second in poetry; Joel Seipel, first in prose; Marci Brenner and Ricky Olson tied for second in prose; Steve Wolf, tied for fourth in prose; Bobby Meixer, first in public address and demonstration; Megan Bauer, tied for second in public address; Amy Passe, fourth in public address; Cindy Harschlip, first in solo acting; Sam Foos, second in solo acting; Tessa Bysong, first in special occasion and second in four minute; Kayla Wangen, third in story telling; Cassie Black, fourth in story telling; Tara Lund, third in demonstration; Sara Weinzirl, first in farrago; Beth Wolfe, third in farrago; Nicole Weisenbeck, first in four minute; Matt Weiss, third in four minute; Jenny Miller, first in moment in history; Jenny Hoyt, second in moments in history; Anne Brion, fourth in moment in history; In group interpretation, first for "Steven, A forensics odyssey", and second for "Happy Birthday Barbie", and fourth for "Embarrassing Moments".

Ellsworth: Andrea Webster, fourth in special occasion.

Elk Mound: Margaret Grohn, third in poetry; Angela Hanson, fourth in farrago.

Hudson: Fourth in play acting with "Katie/Brad."

New Richmond: Ericka Roukema, tied for second in public address; Loretta Pfannes, fourth in demonstrations; Abby Buell, tied for fourth in prose.

Pepin: Jessica Erickson, tied for second in special occasion.

Prescott: Hillary Hunter, third in moment in history; Maria Maier, first in story telling.

St. Croix Falls: Candi Leech, tied for third in special occasion; Amy Andrews, first in extemporaneous; Krissa McKenzie, second for extemporaneous; Charlie Johnson, third in radio.

St. Croix Central: Justin Johnson, fourth in radio.


UP to Public Affairs Home Page
E-mail gif

To comment about this Web Site contact Mark Kinders@uwrf.edu
UW-River Falls Home PageUW-River Falls General Info Search